تاریخچه کربلا

: تاریخچه شهر کربلا

۱_برخی از گزارش ها به عبور امام علی(علیه السلام) در بازگشت از جنگ صفین اشاره دارد که بر اساس آن امام علی (علیه السلام) در کربلا برای خواندن نماز توقف کردند و حوادثی که قرار بود برای فرزندش حسین(علیه السلام) و اصحاب او اتفاق بیفتند را پیشگویی کردند.

۲_همانطور که میدانید مهمترین واقعه در تایخچه کربلا که نزد شیعیان و دیگر مسلمانان شهرت یافته است واقعه عاشورا است.

۳-تاکید امامان معصوم (علیه السلام) بر زیارت کردن قبر امام حسین (علیه السلام) و توجه شیعیان به آن زمینه ای برای ساخت بنا بر قبر امام حسین (علیه السلام) و توسعه آن و احداث سکونت گاه هایی برای زائران و مجاوران مرقد امام (علیه السلام) در کربلا در دوره ی بنی امیه وعباسیان را فراهم کرد.

۵_پیدایش قیام های شیعی پس از واقعه کربلا نیز در توجه شیعیان به قبر امام حسین(علیه السلام) نقش داشته است.در قیام مختار نیز توجه زیادی به کربلا و زیارت مزار امام حسین(علیه السلام) شده است.

۶_مختار ثقفی نخستین کسی بود که علاوه بر ساخت بنایی بر قبر امام حسین (علیه السلام) روستا و مسجدی متشکل از خانه هایی از ساقه و شاخه درخت خرما در مجاورت آن ایجاد کرد.

۷_همزمان با افزایش تعداد زائرین و اقامت برخی مسلمانان در اطراف مرقد امام حسین(علیه السلام) ، تضعیف بنی امیه و شکل گیری دولت عباسیان آبادانی کربلا شکل جدیدی به خود گرفت.
در این زمان خانه هایی در مجاورت مرقد امام حسین ( علیه السلام) با استفاده از مصالح ساختمانی مناسب ساخته شدند و شهر کنونی کربلا درواقع از این زمان متولد شد.

۸_این اقدامات از سوی شیعیان تهدیدی بسیار جدی برای خلفای عباسی محسوب میشدند به همین علت خلفای عباسی نظیر هارون الرشید و متوکل عباسی در دوره ی خود دستور تخریب این بنا ها را صادر کردند و همواره کربلا مرکز این دست مناقشات بود.

۹_پس از ویرانی های دوره متوکل مجددا عمران به شهر کربلا باز گشت و علاوه بر بازسازی مرقد و مناطق تخریب شده اماکن جدید چون بازار کربلا تاسیس شدند.

تاریخچه کربلا

تاریخچه کربلا

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه کربلا به صفحه معرفی شهر کربلا مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است Privacy PolicyوTerms of Use.

من با این شرایط موافق هستم.

درباره ما

برترین مجری تخصصی تور کربلا ، تور هوایی کربلا

با گارانتی سالیانه هتل لوکس الاماره در کربلا معلی و هتل ابراج در نجف اشرف
جهت اطلاع از قیمت تور کربلا به کانال تلگرام مراجعه نمایید.
۷۷۲۴۲۸۲۶-۰۲۱

شماره تماس

۷۷۲۴۲۸۲۶-۰۲۱

شبکه های مجازی

تمامی حقوق محفوظ میباشد (طراحی سایت توسط آرشیتا وب)
error: Content is protected !!